top of page
פוסטים אחרונים בבלוג
עקבו אחרי לעוד המלצות
  • Instagram
מצאו מלון

סוף שבוע בים המלח

ים המלח זוכה לעדנה מחודשת בחודשים האחרונים בעקבות הקורונה שגרמה לכולנו לטייל יותר בארץ וגם בגלל הרשתות החברתיות שחשפו בפני כולם את היופי שיש לאזור הזה להציע ופתאום שמנו לב למה שהיה תמיד מתחת לאף. הקדשתי לים המלח יומיים כאשר המטרה הייתה לנפוש אך גם לטייל.

פטריות המלח ים המלח Dead sea

חשוב לדעת לפני הנסיעה

אין מסעדות באזור ים המלח וגם לא חיי לילה (הייתי בתקופת הקורונה אך מבירור זה המצב הרגיל באזור). משעות הערב כל מה שיש לעשות מתרכז במלון ולכן בחירת המלון היא קריטית כי זה המקום שתאכלו בו וגם תעבירו בו את שעות הפנאי, אז כדאי שיהיה לטעמכם. אני ישנתי בישרוטל ים המלח לאחר מחקר מעמיק שעשיתי אין ספק שמדובר במלון הכי טוב באזור.


מצפה מואב

בדרך לים המלח, בערד, ניצב פסל סביבתי של הפסל יגאל תומרקין, לזכר מבצע לוט לכיבוש אזור ים המלח במלחמת השחרור ב-1948. הפסל, בצורת מטוס, משתלב היטב בנוף המדברי. מצפה מואב הינו נקודת תצפית מרהיבה מערד מזרחה לעבר הרי מדבר יהודה, ים המלח והרי מואב. ממליצה לעבור את הפסל וללכת מעט קדימה ע"מ להתרשם מהנוף. בהמשך השביל תראו מעין פסל של שולחן וכסאות שיכול להיות נקודה טובה לפק"ל קפה.


איי המלח של ים המלח

איי המלח בים המלח הם תופעת טבע אשר נוצרה בים באופן ספונטני. מדובר ברצועה של כ- 200 מטר של איים עגולים ממלח הבולטים מעט מעל פני המים.

הם נמצאים מעט דרומית ממלון ישרוטל ים המלח, ניתן לגשת עם רכב ממש עד שפת המים. שימו לב שלא מדובר בחוף מסודר כך שאין בסביבה/באזור מקלחות להישטף לאחר שיוצאים מהמים.

האיים יפים ביותר בשעות הבוקר המוקדמות כשהשמש מזרחית, ולכן כדאי להגיע עד 10 בבוקר. מגיעים, חונים, יורדים למים והולכים בתוך המים. הם לא עמוקים ומגיעים עד קו המותן בנקודה העמוקה ביותר. חשוב להגיע עם נעליים כי המלח חד וההליכה לא נעימה.

במידה ורוצים להתרשם מעוד נקודות יפות (ומבודדות יותר), כחמש דקות נסיעה דרומה לאורך החוף ישנו אזור נוסף של מפרצי מלח על המים - גם הוא אזור מאוד פוטוגני :)


גלריה "מינוס 430" סמוך לחוף קלי"ה

הגלריה הנמוכה בעולם נמצאת בנקודה הצפונית ביותר של ים המלח, סמוך לחוף קלי"ה. מדובר במבנים שהיו בסיס הצבא הירדני ובהמשך שימשו גם כהיאחזות הנח"ל. הם ננטשו לפני שנים ועמדו כך עד ששני יזמים שחיפשו דרך להעלות את המודעות למצבו של ים המלח הביאו אמני גרפיטי מכל העולם לצייר על מבנים אלה. התוצאה היא גלריית אמנות באוויר הפתוח, ניתן להסתובב כאן כמה שעות כאשר אין מבנה שדומה למשנהו.

רושמים בוויז "חוף קלי"ה", אחרי הפנייה לכיוון החוף רואים את הגלריה מצד ימין.

נחל ערוגות בשמורת טבע עין גדי

בשמורת טבע עין גדי יש בעצם שתי שמורות, שמורת נחל דוד ושמורת נחל ערוגות. נחל דוד הוא המסלול הקליל יותר, מתאים מאוד למשפחות עם ילדים קטנים או אנשים שרק מחפשים לשכשך מעט את הרגליים במי הנחל. זהו מסלול קצר וקליל.

נחל ערוגות נמצא כחמש דקות נסיעה מהכניסה לשמורה, פנימה לכיוון קיבוץ עין גדי. כאן מדובר במסלול מאתגר יותר כאשר חלקו ניתן לעשות בהליכה בתוך המים (המסלול הרטוב) או לבחור ללכת רק על השביל היבש. בשתי האופציות ההליכה היא בשמש, כמעט ללא צל ולכן חשוב להצטייד בהרבה מים. ההמלצה שלי היא ללכת במסלול הרטוב בהלוך ובחזור ביבש. מדובר בהליכה של 40-45 דקות שבסופה מגיעים למפל הנסתר. המפל, המרשים יש לומר, נובע במהלך כל השנה כאשר גובה המים סביבו משתנה בהתאם לעונה, בחורף מדובר בבריכה עמוקה יחסית ובקיץ במים רדודים עד מאוד.


אחרי שמגיעים למפל ונהנים ממנוחת לוחם קצרה, מומלץ להמשיך ממנו עוד כ-20 דקות לכיוון הבריכות העליונות של נחל ערוגות. לדעתי האישית, מי שלא מגיע לבריכות פספס את עיקר האטרקציה באזור וחבל! מדובר בנווה מדבר אמיתי, הבריכות עמוקות לאורך כל עונות השנה (הייתי שם באוגוסט), מלאות במים קרירים ומזמינים. ניתן לבלות שם כמה שעות במים ובסביבתם. ע"מ להגיע לבריכות חוזרים טיפה אחורה על שביל הגישה למפל הנסתר עד שרואים את המשך השביל שמוביל לבריכות מצד שמאל.

חשוב לדעת, ניתן להיות בבריכות עד השעה שלוש בקיץ. בנוסף, העלייה לבריכות יכולה להיות מאתגרת ולכן כדאי לבוא עם נעליים נוחות והרבה מאוד מים.

נלח ערוגות עין גדי

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page