top of page
פוסטים אחרונים בבלוג
עקבו אחרי לעוד המלצות
  • Instagram
מצאו מלון

איסטנבול המדריך המלא

גיליתי את איסטנבול במהלך הקורונה. היא תמיד סיקרנה אותי וידעתי שמתישהו אגיע אליה אך זה אף פעם לא הבשיל לתכנון קונקרטי. ואז, הגיעה הקרונה שהפתיעה אותי ולמרות כל הדברים הרעים שהיא הביאה איתה היא גם גרמה לי לצאת מאזור הנוחות, לא לתכנן קדימה ופשוט לזרום. כך מצאתי את עצמי שבועיים וחצי באיסטנבול, עובדת ומטיילת ובעיקר מגלה עולם כ"כ קרוב וכ"כ רחוק מהבית.

Grand Bazar, Istanbul

איסטנבול היא העיר הגדולה בטורקיה, הערכות בנוגע למספר תושביה נעות בין 11 ל-15 מיליון תושבים. איסטנבול היא גם העיר הגדולה בעולם הנמצאת בשתי יבשות: אירופה ואסיה. העיר בנויה על שבע גבעות ולכן כל הליכה בה תכלול הרבה עליות וירידות, חשוב להביא נעליים נוחות.

העיר גדולה מאוד ואין לה מרכז אחד שאפשר להגדיר כ"מרכז העניינים". היא מחולקת למספר מרכזים כאשר לכל אחד אופי ועניין משלו. אם נחלק באופן כללי אפשר לדבר על שלושה אזורים מרכזיים: הצד האסייתי, מזרחית לנהר הבוספורוס ושני אזורים בצד האירופאי, העיר העתיקה ואזור כיכר טקסים.

מלון מומלץ בעיר העתיקה שישנו בו חלק מהזמן - Hagia Sofia


לרוב תיירים יבחרו ללון בצד האירופאי באזור טקסים או בעיר העתיקה. למי שמגיע לעיר לא בפעם הראשונה וכבר ראה את רוב האטרקציות שיש לאיסטנבול להציע הייתי ממליצה לישון דווקא בצד האסייתי ולחוות מהבוהמה הטורקית.

Istanbul night

התניידות

באופן אישי האתגר הגדול באיסטנבול עבורי היה התחבורה. העיר גדולה מאוד ומעבר מאזור לאזור יכול להיות מאתגר. מאוד ממליצה לקנות כרטיס נטען Istanbul kart המאפשר נסיעה בכל סוגי התחבורה - מטרו, אוטובוסים, רכבות ומעבורות. את הכרטיס אפשר לקנות במכונות אוטומטיות בהרבה נקודות בעיר ושם גם טוענים אותו.

טיפ - אפשר להשתמש בכרטיס אחד עבור כמה אנשים. לא ניתן להזדכות על הסכום שנשאר בכרטיס בסיום השימוש ולכן הייתי ממליצה לטעון 50 לירה לזוג בהנחה שמתכננים כמה ימים בעיר ובמידת הצורך להוסיף בהמשך.

Süleymaniye Camii istanbul

שכונות, אזורים מומלצים ואטרקציות


העיר העתיקה

מהווה מוקד תיירות, כאן נמצאות רוב האטרקציות המרשימות שיש לעיר להציע - המסגד הכחול, איה סופיה, מסגד סולימאני וכל השווקים הגדולים. במרכז העיר העתיקה ישנו מדרחוב עם מסעדות וחנויות. כניסת רכבים למרכז העיר העתיקה לא אפשרית אך כן יש תחבורה ציבורית שמגיעה ממש פנימה. ההמלצה שלי ללינה באזור היא מלון Hagia Sofia Mansions, מלון מרשת הילטון, מתפרש על שטח ענק באזור. מלון מרשים עם חמאם וחדר כושר.

Old city Istanbul

ארמון טופקאפי Topkapı Sarayı - ממוקם בעיר העתיקה, בצד האירופי של איסטנבול. הארמון היה מבנה המגורים הרשמי של הסולטאנים העותמאנים, הוא מורכב ממספר רב של מבנים קטנים המוקפים על ידי ארבע חצרות. הארמון נקרא טופקאפי - "שער התותח", בשל מיקומו ליד שער באותו שם הפונה אל הבוספורוס. מדובר במתחם ענק שניתן להעביר בו בקלות יום שלם. בכניסה הראשית אפשר להשכיר מדריך אודיו אך הוא לא מאוד מעשיר ובגדול מקריא את מה שכתוב על השלטים בכל נקודה באתר ללא הסברים נוספים.

כרטיס הכניסה כולל ביקור בכל מתחמי הארמון פרט לחראם אליו נדרש לרכוש כרטיס נוסף.


איה סופיה Ayasofya - "כנסיית החכמה הקדושה" נחשבת לאחת הדוגמאות הבולטות של האמנות והאדריכלות של האימפריה הביזנטית, ולאחד הבניינים המפורסמים בעולם. נבנה במאה השישית על ידי הקיסר יוסטיניאנוס הראשון, עם כיבוש העיר ע"י האימפריה העותמנית במאה ה-15 המבנה הוסב למסגד. עד יולי 2020 שימש כמוזיאון ששימר את מורשת הבניין בתקופות שונות, מאז יולי 2020 בהנחיית השלטון הוחזר לשמש כמסגד ונקרא "המסגד הגדול של איה סופיה".

 Ayasofya Istanbul