top of page
פוסטים אחרונים בבלוג
עקבו אחרי לעוד המלצות
  • Instagram
מצאו מלון

חבל פוליה - איטליה שלא הכרתם

טיפים כלליים לטיול באיטליה שהיו מקלים עלי אם היו אומרים לי אותם קודם:

  1. גוגל לא מעודכן. כן כן, כמה שזה מפתיע לא פעם הגענו לחנות/מסעדה/בית קפה שהופיע כ"פתוח" כדי לגלות שהוא סגור או בכלל לא קיים יותר

  2. כנ"ל עם תחנות דלק - מופיעות במפה אך לא בהכרח במציאות

  3. סיאסטה - בין שלוש לשבע בצהריים המסעדות סגורות והעיירות מתרוקנות מאנשים. זה נכון בעיקר לעיירות קטנות ופחות נפוץ ברומא, למרות שגם שם יצא לי להיתקל בתופעה

  4. מרכזי הערים והעיירות מוגבלים לתנועת כלי רכב עם תו מיוחד. בכניסה לאזורים אלה תראו שלט שכתוב עליו ZTL. במידה וכתוב Ativa המשמעות היא שאין כניסה, במידה וכתוב Non Ativa הכניסה חופשית. שימו לב לכך כי כניסה לאזור עם רכב בזמן שההגבלה בתוקף היא המסלול הישיר לקנס של כ-100 יורו לפחות.

Trani puglia Italy

חבל פוליה הוא בעצם העקב של המגף האיטלקי. מדובר באזור לא מאוד מתוייר שמתחיל ותופס תאוצה בשנים האחרונות אך טרם התגלה באמת ע"י ההמון. זה גם מה שהופך אותו ליעד מושלם לטיול שקט יותר אם תרצו, פחות עמוס בתיירים.


התניידות

על מנת לטייל באזור זה נדרש להשכיר רכב, התחבורה הציבורית לא מאוד זמינה וטיול כזה המשלב נסיעות ועצירות בעיירות/חופים/נקודות עניין בהכרח דורש גמישות של רכב צמוד. אנחנו הגענו לפוליה מנאפולי, שם השכרנו את הרכב. בסיום הטיול באזור החזרנו אותו בעיר בארי ממנה המשכנו בטיסה ליעד הבא. השכרת רכב היא לא עסק זול באיטליה והמחיר עולה ככל שמשכירים בזמן קרוב יותר לנסיעה ולכן אם יש אפשרות עדיף להזמין לפחות שבועיים מראש.

טיפ - תורידו את האפליקציה Easypark שפעילה ברוב איטליה ונוחה מאוד לשימוש במרכזי הערים ובחופים. כמעט בכל מקום שהגענו אליו הייתה חניה מוסדרת וברוב המקומות ניתן היה להשתמש באפליקציה.


צפון פוליה

בצפון פוליה עיקר הטיול הוא נסיעה בין עיירות ונקודות עניין באזור. יש המון מה לראות ולכן הימים שלנו התחלקו לשתיים שלוש עיירות בכל יום. כדאי לתכנן מראש איפה מומלץ ללון אבל גם לדעת להיות גמישים, תיאורטית אפשר גם לבחור עיירה מרכזית אחת וממנה לצאת בכוכב לשאר הערים, אנחנו בחרנו ללון בכל פעם במקום אחר כדי לחוות גם בערב חלק מהערים בפוליה הצפונית. את מקומות הלינה סגרנו בבוקינג, יום יומיים לפני ההגעה ולא נתקלנו בבעיה של זמינות, אך חשוב לציין שטיילנו במהלך ספטמבר משמע בסוף העונה, אז היו משמעותית פחות תיירים בהשוואה לחודשי הקיץ.


מסלול מומלץ לצפון פוליה:

יום 1 - נסיעה מנאפולי עם עצירה במטרה

יום 2 - טראני + בארי

יום 3 - אלברובלו + פוליאנו אה מארה

יום 4 - מונופולי + אוסטוני

Trani puglia Italy

מטרה Matera

אם נדייק מטרה היא לא חלק מחבל פוליה אלא נמצאת באמצע הדרך מנאפולי לאזור. מטרה היא עיר מיוחדת, עתיקה מאוד שבנויה כולה ממנהרות עתיקות ששימשו למגורים של בני אדם ומכונות "סאסי". העיר נחשבת לאחת הערים הראשונות המיושבות ברציפות באירופה מזה עשרות אלפי שנים, כנראה עוד מתקופת האדם הקדמון. באמצע המאה ה-20, מטרה עלתה לכותרות בעקבות פרסום תחקיר עיתונאי שבו נחשפו תנאי המחיה הקשים של תושבי מטרה שחיו במערות העתיקות בתת תנאים ועוני מחפיר.

למטרה כדאי להקדיש חצי יום. מה שעושים כאן זה בעיקר לשוטט בין סמטאות הסאסי והעיר העתיקה. יש כמה נקודות תצפית, הראשונה ממש בצמוד לכניסה לעיר העתיקה (לא תפספסו אותה).

המלצה שהיא בגדר חובה מבחינתי היא ביקור ב- Casa Noha. מדובר במעין מוזיאון אינטראקטיבי שבו במעבר בתוך בית מערה תוכלו לצפות בכמה סרטונים שמספרים את ההיסטוריה של מטרה. ממליצה להתחיל מכאן ואז להמשיך לתוך הסאסי.

Matera Puglia Italy

Matera Puglia Italy

טרני Trani

האמת שלטראני לא תכננו להגיע אבל התעוררנו לבוקר גשום במיוחד בפוליאנו אה מרה והבנו שממנה לא נראה יותר מדי באותו יום. אחרי מחשבה ותכנון קצר, בזמן הקפה של הבוקר החלטנו להצפין, בעיקר כדי לצאת מאזור הענן האפור שהגיע לכל הסביבה. טרני היא עיירת נמל ציורית בצפון חבל פוליה על הים האדריאטי. היא מוכרת בעיקר בזכות הכנסייה הלבנה שעומדת על הים והמבצר הגדול המשקיף עליה ממול. לעיר טיילת מרשימה עם המון מסעדות, ברים וחנויות. ממליצה ללכת בין סמטאות העיר העתיקה וכשממצים לשבת לקוקטייל באחד המקומות על הטיילת.

בארי Bari

בארי נמצאת כחמישים דקות נסיעה דרומה מטראני והיא העיר הגדולה באזור חבל פוליה. היא מהווה את המרכז הכלכלי השני בחשיבותו בדרום איטליה וידועה בזכות הנמל והאוניברסיטה שבה. בבארי שדה תעופה בינ